טיפול מיני – תקשורת ויחסי מין מספקים | מכון איזונים

טיפול מיני – תקשורת ויחסי מין מספקים

בקיום יחסי מין, העוררות המינית הנה השלב המאפשר התקדמות לעבר הסיפוק המיני.
נשים רבות מגיעות לטיפול בטענה שהן אינן נהנות ומסופקות מחיי המין שלהם. הן מתארות כי בעת המפגש המיני, אינן מצליחות להגיע לסיפוק בעוד בן הזוג מגיע בקלות ובמהירות.

כאשר אנו מבררים את מהות הקושי, עולה לא פעם דפוס המשותף לגברים ושונה אצל נשים, הבדלים אלו בין המינים, מתחילים לקבל בשנים האחרונות את תשומת הלב הראויה ולהבחן שוב.

מקצבים שונים בין גברים לנשים

בעוד גברים נוטים להתקדם במהירות לעבר ה”מטרה” כלומר, החדירה עצמה, הם לרוב יתמקדו ביחסים בעיקר באברי המין (כפי שהיו מצפים שיענגו אותם), ואינם משתהים על מנת לבחון עד כמה בת הזוג מוכנה, או להבין מדוע היא נרתעת. באופן מכליל אנו יודעים כי נשים זקוקות לקצב אחר, אבל לא תמיד מודעות לצורך של גופן במוכנות לקראת יחסי מין, ולכן יתלוננו על כאבים, ותשוקה מינית נמוכה. לא תמיד הן יקשרו בין התשוקה החסרה והכאב לבין מגע מיני לא מותאם למקצב ולצרכים הפיזיולוגיים והרגשיים שלהן.  אשה עשויה להתעורר מינית דווקא ממגע מרפרף ומליטוף עדין בשיער ובאוזניים, מגע שיגיע בהדרגה לאיבר המין.

לקריאה נוספת:

מנגד, גברים לעיתים יתלוננו כי הנשים אינן מגלות עניין, ומקיימות יחסים כדי לצאת ידי חובה. “שוכבת לה אדישה, ואינה משתתפת מספיק במגע, כאילו רוצה שכל העסק יגמר ויהיה מאחוריה…”

חוסר התאמה והכרה בצרכים השונים, עלולים ליצור שגרה מינית מאכזבת ומתסכלת עבור זוגות בעיקר אלו הנמצאים בקשר זמן ממושך.
נדמה כי הגברים לרוב הם המעוניינים במין ואילו הנשים מעוניינות ברומנטיקה ואהבה.
לנשים המשחק המוקדם הוא החלק המועדף במפגש , בעוד גברים רבים רואים במשחק המוקדם כהקדמה למין ותו לא, עבורם הרומנטיקה היא האמצעי המוביל למין, ולעיתים נתפסת כבזבוז זמן בדרך למטרה.

ההנאה מהקשר אינה מובנת מאליה, ואינה מגיעה מעצמה.

כדי שמפגש מיני יהיה מהנה ומספק עבור שני בני הזוג, דרושה הבנה, הכרות והכרה בצרכים של כל אחד מהם. כלומר, דרושה תקשורת קרובה וקשובה המאפשרת שיתוף ברור למה כל אחד זקוק, כמו גם ברצונות, בציפיות ובפנטזיות שכל אחד מהם מביא עימו לקשר. ביטויים של אכפתיות ודאגה הדדית להנאה של הזולת, יעצימו את התחושה הן אצל הגבר וכמובן אצל האשה, כי הם מובנים, ויחזקו את היכולת שלהם להענות לפרטנר, ולהבחין האם גם האחר נמצא בשלב דומה, כלומר האם האשה והגבר מגיעים ביחד או לפחות בסמיכות לעוררות ולאורגזמה.

כאשר התקשורת המינית חסרה, בני הזוג עלולים למצוא עצמם מרוחקים – ומתוסכלים: הוא ירגיש פגוע וכועס בשל חוסר ההענות והעניין שלה, היא בשל חוסר ההתחשבות בצרכים שלה. בסופו של דבר, דווקא החוויה המינית שאמורה להיות מקרבת ומאחדת תוביל לתחושות קשות של בדידות, וכאב.

המפתח לקשר מיני מוצלח – תקשורת ולמידה

כדי להגיע לתאום הרמוני, עלינו לאמץ דפוסי תקשורת רגישים ואמפתיים, תקשורת מילולית ולא מילולית, שבאמצעותה ניתן לאמוד ולבחון ללא הרף ובאופן הדדי, היכן נמצא הפרטנר, מה הצורך, הבקשה, הרצון שהוא מעלה. תקשורת פתוחה וישירה, בחיי המין, כמו בכל קשר משמעותי אחר, מספקת לנו ביטחון, ומאפשרת לנו לחלום ביחד, לפנטז, לשחק, להשתעשע, יחד עם בן הזוג ולהכנס איתו ביחד לחוויה הרגשית שבה נרגיש מובנים, רצויים, ומוכלים על ידי האחר שלידנו. תקשורת זו, יכולה גם לסייע בלמידה זה על זה, וביכולת לשתף גם באינטראקציה שאינה מכווננת דיה, ואינה מתאימה – במטרה לשנותה ולהפוך אותה לטובה ומיטיבה עבורנו.

קשר מיני מספק, לאורך זמן, אינו מושתת רק על אינטואיציה ושיח פנימי של כל אחד מבני הזוג עם עצמו, אלא מחייב אותנו ללמוד את האחר ולדעת אותו, כפי שכתוב בתנ”ך “והאדם ידע את חווה אשתו”.