טיפול זוגי מקצועי - מוזל ומסובסד | מכון איזונים

טיפול זוגי מקצועי – מוזל ומסובסד

טיפול זוגי ניתן ואפשר לקבל כאשר הכיס אינו מאפשר הוצאה של מאות שקלים בחודש.  גם בתקופה של אי וודאות כלכלית, לא מוותרים על שיפור הזוגיות, ולא מתפשרים על טיפול שאינו מקצועי.

היכן ניתן לקבל טיפול זוגי מקצועי מסובסד

כדאי ומומלץ לפנות לטיפול זוגי במקומות בהם מובטח כי הטיפול ניתן על ידי אנשי מקצוע מוכרים ומוסמכים. אלו מטפלים בעלי הסמכה מוכרת שמוענקת על ידי “האגודה הישראלית לטיפול במשפחה ובנישואין”.
טיפול מעין זה, ניתן במרבית העירייות והמועצות המקומיות, בתחנות לטיפול בזוג ובמשפחה (לעיתים אלו נקראות בשם הארכאי “תחנה לייעוץ נישואין”). התחנות הללו פועלות בחסות העירייה, אך אינן ממוקמות בה. הן נותנות שירות של טיפול מקצועי לזוגות ומשפחות, בתעריף מוזל (לרוב ינוע סביב 100 ש”ח), ובמקרה של קושי כלכלי, יינתנו הנחות למבקשים (בהתאם לגובה הכנסה).
אפשרות נוספת לקבלת טיפול זוגי מקצועי, היא למבוטחי “שירותי בריאות כללית” בעלי ביטוח מושלם. ב”כללית” מספר מטפלים בעלי הסמכה של האגודה לטיפול במשפחה ובנישואין, והמחיר לשעת ייעוץ הנו כ –  200 ש”ח. חשוב להקפיד ולברר שלמטפל/ת הסמכה של האגודה ולא להסתפק באמירה הכללית של “מטפל/ת זוגי/ת). לצערנו, כיום שירות זה ניתן רק במסגרת שירותי בריאות כללית, בעוד המטפלים ביתר הקופות, אינם בעלי הסמכה  בטיפול זוגי.

קבלת טיפול זוגי מוזל  ניתנת על ידי ארגונים ציבוריים כגון ויצ”ו או נעמת, שם קיימות תחנות לטיפול זוגי. הטיפול בארגונים אלו ניתן לרוב, על ידי מתמחים במהלך מסלול ההכשרה לקבלת הסמכה בטיפול זוגי. כולם בעלי תואר שני במקצוע טיפולי, המקבלים הדרכה צמודה מאנשי מקצוע במהלך הטיפול.

כמו כן ניתן גם לקבל טיפול במחיר מופחת במכונים לטיפול זוגי ומשפחתי המכשירים מטפלים. הטיפול במקרים אלו ניתן גם כאן על ידי מתמחים, תחת הדרכה ופיקוח של מטפלים בכירים.

קריטריונים לבחירת מטפל או מטפלת זוגי מקצועי

העדר חקיקה מסודרת בתחום הטיפול הזוגי והמשפחתי, לדאבוננו, הפך את המקצוע לפרוץ לחלוטין. כאשר כל אדם שסיים קורס כלשהו (ולעיתים גם ללא כל הכשרה מוכרת) יכול להציע עצמו כמטפל או כיועץ.  מידי שבוע מגיעות אלינו פניות של אנשים שפנו ל”מטפלים” מטעם עצמם, שלא עברו הכשרה מסודרת בתחום, והתוצאות בהתאם. נזק שנגרם בטיפול לא מקצועי, עלול להיות מורכב ולעיתים בלתי ניתן לתיקון.

אנו נמליץ בכל מקרה, לברר האם המטפל/ת בעלת הסמכה של “האגודה הישראלית לטיפול במשפחה ובנישואין”, או לפחות נמצא בתהליך ההסמכה. תעודת הסמכה כמובן שאינה “תעודת ביטוח” להצלחת הטיפול, וזו תלויה גם בכימיה ובקשר שנוצר בין המטפל לבין הלקוחות, אלא שהיא מעידה כי המטפל/ת שיושב מולכם, עבר/ה תהליך הכשרה והתמקצעות ארוך ויסודי.  בנוסף לתואר שני במקצוע טיפולי (עבודה סוציאלית, פסיכולוגי, פסיכאטריה ייעוץ חינוכי), תהליך ההסמכה כולל 3 שנים לימודי תעודה (במקומות מוכרים ולא ב”מכללות” מטעם עצמן), ולאחריהם מספר שנות התמחות במקומות מסודרים ומוכרים, תחת פיקוח והדרכה צמודה.

טיפול זוגי נכון ומקצועי עשוי לאפשר לכם להתמודד עם בעיות וקונפליקטים, להחלץ מתחושת “תקיעות” ביחסים, ולרכוש כלים ישימים ופרקטים להמשך.

בהצלחה!

 

ראה עוד:

הערה: מכון איזונים הוא מכון פרטי שאינו עובד עם קופות החולים והטיפול בו אינו מסובסד

פרופיל מחבר – ד”ר גלית לזר