הורות בתהליכי גירושין

לשאלה מהי השפעתם של גירושי ההורים על ילדיהם תשובה מורכבת. ממחקרים רבים שבדקו זאת וכן מניסיוננו כמטפלים ניתן להשיב כי הילדים, כחלק מהמשפחה, חווים משבר ומצוקה בתהליך הגירושין עצמו. לאורך הזמן, מרביתם מצליחים להתגבר על המשבר ולהסתגל למציאות החדשה. יחד עם זאת, ישנם ילדים אשר עבורם עקבותיו של המשבר יתנו אותותיהם לאורך שנים רבות. אלו ימשיכו לחוות קשיים רבים בתחומים שונים כמו ביצירת קשר בין אישי, באינטימיות זוגית, הסתגלות לשינויים, חרדות ועוד.

* ראה על

ביטחון בקשר הורה ילד

מידת הפגיעה ועומקה תלויים במרכיבים שונים, ומושפעים ממשתנים הקשורים לילד עצמו ולסובבים אותו: גילו בעת הגירושין והשלב ההתפתחותי בו הוא נמצא, היותו ילד יחיד או הימצאותם של אחים נוספים, אישיותו ויכולתו להסתגל לשינויים, קשריו עם הוריו, הקשר עם המשפחה המורחבת ותמיכתם של חברי הקהילה בה הוא חי, הסתגלות הוריו לתהליך, מידת מעורבותו בו ועוד.

כיצד איפוא ניתן למנוע או להפחית נזקים ארוכי טווח בקרב ילדים אלו. אם מוצו כל האפשרויות להמשך הקשר הזוגי, קיימות דרכים שונות בהן ניתן להקל על הילדים:

התייחסות וערנות לקשיים הקיימים והעתידיים שעלולים לחוות הילדים בתחומים שונים בבית, בבית הספר, בחברה וכד’.

מתן הסברים ברורים ומידע באשר לשינויים הצפויים להתרחש באופן ברור וענייני.

השארת המאבקים והקונפליקטים בין ההורים, מבלי לערב את הילדים באופן אקטיבי או פאסיבי, ומבלי להפוך מי מהם לשליח או לצד בעניין.

העברת מסרים כי התהליך הוא עצוב וכואב אך לא טראומטי, אך גם הימנעות מהפחת תקוות שווא כאילו ניתן להשיב את המצב לקדמותו.

קביעת הסדרים ברורים וקבועים באשר להמשך הקשר עם שני ההורים והתחייבות לעמוד בהסדרים אלו.

המשך עקבי של התפקיד ההורי: אוזן קשבת, הצבת גבולות ומשמעת, הימנעות ממתן הקלות וויתורים מרחיקי לכת שמקורם ברגשות אשם, התעניינות ומעורבות בחיי הילד וכד’.
מנסיוננו כמטפלים אנו מודעים לכך כי תקופת הגירושין גוזלת כוחות ואנרגיה מצד ההורים, שעסוקים וטרודים בכאבם, ופחות פנויים רגשית לתפקידם ההורי. עם זאת, חשוב להיות ערים ומודעים לכך כי לבעיות ולקשיים שחווים הילדים עלולות להיות השלכות ארוכות טווח. במידה והקשיים אינם נפתרים בשיחות גלויות ופתוחות עם הילדים, חשוב לפנות ולקבל ייעוץ מקצועי.

במסגרת המכון אנו מציעים ייעוץ הורי הממוקד בקשיים המתעוררים סביב תהליך הגירושין ובכלל זה: כיצד לשתף את הילדים בהחלטה על הגירושין, מתן תמיכה והדרכה בהתמודדות עם הקשיים ההוריים במהלך הגירושין וגם לאורך השנים. במידת הצורך, ועל פי שיקול דעת מקצועי, יינתן טיפול פסיכולוגי לילד או למי מההורים במטרה לסייע בהפחתת המצוקה ובהסתגלות למצב הקיים.

  שם*

  טלפון*

  דוא"ל

  מקום מגורים


  :מענה 24 שעות ביממה
  072-330-6600

  סיבת הפניה


  Call Now Button