טיפול משפחתי

טיפול משפחתי נועד לסייע בפתרון בעיות פסיכולוגיות של האדם, הזוג והמשפחה, בדרך של שינוי היחסים ודפוסי ההתנהגות המשפחתיים. בשונה מהטיפול האישי, במהלך טיפול משפחתי אנו נתבונן על האדם מבעד לזווית רחבה יותר הכוללת את המערכת החברתית והמשפחתית על הדמויות המשמעותיות הפועלות בה.

פעמים רבות בעיה המופיעה אצל אחד מבני המשפחה, היא תוצאה של מערכת היחסים המשפחתית, ולכן היא יכולה להיפתר על ידי עבודה ושינוי בקשרי הגומלין בין בני המשפחה כולה. ולפעמים מדובר דווקא ביחסי הזוגיות שבין שני בני הזוג, ואז יתאים יותר טיפול זוגי לשם טיפול בבעיה.

טיפול משפחתי

אנו רואים בבני המשפחה חלקים המרכיבים מערכת אחת שלמה, ולפיכך, משפיעים ומושפעים זה מזה בעוצמה רגשית רבה. הם יכולים לתמוך ולחזק, כמו גם לפגוע ולהקשות על התפקוד המשפחתי. לדוגמא, במשפחה בה מתלוננים ההורים על התנהגות אחד מהילדים, שהופכת אותו ל”ילד הבעייתי” בבית. בטיפול המשפחתי אנו נבחן האם אותה התנהגות משמשת ביטוי או התוצאה של קשיים אחרים בתוך המשפחה. כמו מערכת זוגית טעונה וקונפליקטואלית, שבה הילד מפתח בעיה כדי להסב את תשומת הלב של הוריו מהקשיים הזוגיים או האישיים שלהם עצמם, על מנת לחייב אותם לטפל בבעיה שלו. הטיפול יאפשר לבני הזוג להתמקד בקשיים שביניהם, ולאפשר לילד לצאת מ”התפקיד” שלקח על עצמו, כלומר לסייע לו לוותר על ההתנהגות הבעייתית.

מתי כדאי לפנות לטיפול משפחתי?

+ במצבי משבר שנוצרים כתוצאה משינויים צפויים ובלתי צפויים במעגל החיים: אבדן ומוות, מחלה, פיטורין, גרושין מעבר למקום מגורים חדש – או הגירה, וכד’.

+ קשיים התנהגותיים ורגשיים של ילדים – קושי בהצבת גבולות, חרדות ופחדים, קשיים במעברים וההתאקלמות ( במסגרת חינוכית, במקום מגורים חדש), בעיות חבר? תאיות, תלות יתר, מאבקי כח, מריבות אינסופיות בין אחים, ועוד.

+ יצירת מערכת משפחתית חדשה לאחר גירושין או מוות – בעקבות קשיים להסתגל למערכת המשפחתית החדשה, הגדרה וביסוס היחסים בין חברי המשפחה שאין ביניהם קשר ביולוגי.

+ יחסי הורים בנים בגיל מבוגר – יחסים עם החם והחמות. כאשר לא קיימת אבחנה והפרדה ברורה ומספקת בין משפחת המוצא לבין המשפחה הגרעינית (בין ההורים לבין בני הזוג והילדים), כאשר נוצרת תחושה של קונפקליט בין שתי המערכות, יחסי סבים נכדים, טיפול בהורה החולה ועוד.

אנו מציעים טיפול משפחתי וייעוץ קצר מועד סביב משברים ומצבי לחץ אישיים ומשפחתיים.

לקבלת מידע נוסף ופרטים אודות טיפול משפחתי והדרכת הורים במכון:

אם אתם מוכנים לתהליך של שינוי – אנחנו כאן עבורכם

  שם*

  טלפון*

  דוא"ל

  מקום מגורים


  :מענה 24 שעות ביממה
  072-330-6600

  סיבת הפניה


  טיפול זוגי – מכון איזונים

  Call Now Button