חולי, נכות ושיקום – התמודדות אישית, זוגית ומשפחתית

מחלה או נכות הפוגעים באחד מבני המשפחה, מהווים משבר הן לחולה והן לבני משפחתו. לרוב מדובר באירוע בלתי צפוי, המשנה ומפר את שגרת החיים של בני המשפחה, שכן הם אלו הנושאים בנטל הפיזי והרגשי הכבד. תהליך ההתמודדות וההסתגלות לחולי ונכות, עלול להיות ארוך ומייגע והצלחתו תלויה במידה רבה בבני המשפחה, ובתמיכתם בחולה, וזה בזה. הבנה נכונה של המחלה או הנכות, תמיכה הדדית והתארגנות סביב המשימות השונות המוטלות עליה – אלו הם התנאים הבסיסיים להצלחת תהליך השיקום.

נכות וחיי זוגיות

תהליך השיקום מושפע ממשתנים רבים ביניהם:

אופי המחלה והנכות, השלב ההתפתחותי של המחלה, הפרוגנוזה.
משאבים פיזיים משפחתיים כגון: מצב כלכלי, מגורים, סיוע במטלות היום יום וכד’.
משאבים רגשיים משפחתיים כמו כוחות נפשיים, מחויבות וקרבה, יכולת להתמודד עם חוסר וודאות הסתגלות לשינויים ועוד.
מבנה המשפחה והמשימות ההתפתחותיות של בני המשפחה, היינו השלב בו נמצאת המשפחה מבחינת גידול הילדים, יציאתם מהבית, זקנה, טיפול בהורים קשישים וכד’.
מדובר בתהליך מורכב, רצוף בשאלות ולבטים שהתשובות עליהן אינן תמיד ברורות וחד משמעיות. דילמה שכיחה בה אנו נתקלים לעיתים קרובות, הנה סביב רצונם של בני המשפחה להקל על החולה ולשרתו בפעולות היום יום, לעיתים גם לבצע עבורו פעולות אותן הוא מסוגל לבצע, גם אם במאמץ ובאיטיות.

בני המשפחה אמנם מגוננים על החולה, אך עלולים לעכב את תהליך השיקום וחזרתו לעצמאות. דוגמא נוספת הרווחת בקרב בני המשפחה המתמודדים תקופה ארוכה עם מחלה או נכות, הנה לבטל או להתעלם מצרכיהם ורצונותיהם, ולהשקיע את כל מרצם וכוחם בטיפול בחולה. בתחילת התהליך, זוהי נטייה טבעית והכרחית, שכן עצם המחלה או הנכות, שואבים אליה את מירב הכוחות.  כאשר תהליך השיקום מתארך, התעלמות מהצרכים האישיים והשקעת האנרגיה כולה בטיפול בחולה, עלולה לשחוק את כוחותיהם של בני המשפחה המטפלים, ובעקיפין לפגוע גם בחולה עצמו. תופעה מוכרת הנה התפתחות של מחלות, כאבים סומטיים, מצבי מתח נפשיים, עייפות, חוסר ריכוז, ורגישות בקרב בני משפחה המטפלים לאורך זמן ובאינטנסיביות בקרוב משפחה חולה.

אנו סבורים כי משפחה המתמודדת עם מצבים אלו נמצאת במשבר, ולפיכך זקוקה לסיוע שיכול להיות קצר וממוקד, או ארוך ומתמשך, לפי הצורך. מטרת הייעוץ היא לסייע למשפחה להתארגן סביב המשבר ולהסתגל לשינויים הנדרשים לשוב לשגרת חיים ולתפקוד. דגש ניתן על התייחסות ומתן מקום לצרכים השונים של החולה ושל כל אחד מחברי המשפחה. בנוסף יינתן סיוע במיצוי זכויות ובגיוס גורמי תמיכה בקהילה.

  שם*

  טלפון*

  דוא"ל

  מקום מגורים


  :מענה 24 שעות ביממה
  072-330-6600

  סיבת הפניה


  Call Now Button